Powstanie nowy rynek hurtu rolno-spożywczego
Pod Częstochową rusza inwestycja, która ma potencjał zrewolucjonizować rynek hurtu rolno-spożywczego w tej części kraju. Jurajski Agro Fresh Park (JAFP), spółka odpowiedzialna za realizację projektu, właśnie otrzymała pozwolenie na budowę nowej giełdy rolnej. Przedsięwzięcie to było planowane od kilku lat, a jego realizacja obejmie etapową budowę kompleksu hal handlowo-magazynowych. Cały projekt będzie kontynuowany do jesieni 2025 roku, co oznacza, że już wkrótce rolnicy, hurtownicy i detaliści z regionu będą mieli dostęp do nowoczesnej platformy wymiany towarów.
Jurajski Agro Fresh Park został powołany w listopadzie 2022 roku jako spółka celowa, której głównym zadaniem jest stworzenie zintegrowanego rynku hurtu rolno-spożywczego. Jak informuje prezes spółki Robert Nowak, strategiczne działania przygotowawcze – w tym badania rynku oraz niezbędne procedury administracyjne – trwały od kilku lat. Ostatecznie we wrześniu 2023 roku spółka otrzymała pozwolenie na budowę pierwszych obiektów, które powstaną na terenach leśnych wymagających wcześniejszego odlesienia.
Według Nowaka, kluczowe było zaprojektowanie inwestycji w sposób, który ułatwi bezpośrednie połączenie producentów rolnych z odbiorcami końcowymi. „Chodzi o to, żeby stworzyć taki łańcuch przepływu od pola do stołu, który skróciłby tę drogę i zapewnił, że część zysków oraz wartości dodanej pozostanie u lokalnych rolników” – tłumaczy prezes.
Z uwagi na brak pełnego finansowania na realizację całego projektu od razu, inwestycja będzie realizowana etapowo. W pierwszym etapie planowane jest powstanie dwóch hal – jednej z przeznaczeniem na chłodnie i mroźnie, a drugiej na powierzchnie handlowe. Spółka nie wyklucza dalszych etapów, które będą zależne od sukcesu rynkowego pierwszych hal oraz ogólnej sytuacji na rynku hurtowym.
JAFP zakłada, że projekt obejmie działania w promieniu do 200 km, obejmując tym samym znaczną część województwa śląskiego oraz sąsiadujących regionów.
Spółka dysponuje imponującym zasobem terenów inwestycyjnych, co daje możliwość dalszej rozbudowy kompleksu. Na terenie w miejscowości Kościelec, przylegającym do lotniska Rudniki, powstanie giełda na powierzchni 15 ha. Pozostałe 37 ha w tej lokalizacji to tereny rezerwowe. Dodatkowe 124 ha znajdują się po drugiej stronie autostrady A1 w miejscowości Lubojenka, a 85 ha w częstochowskiej dzielnicy Rząsawa. Tereny te mają stanowić zaplecze producenckie oraz będą oferowane w ramach dzierżawy lub sprzedaży dla potencjalnych inwestorów.
Od pierwszych planów dotyczących tej inwestycji, rynek hurtowy zmienił się znacząco. Wzrosło znaczenie dużych sieci handlowych i hipermarketów, co zmniejszyło rolę małych sklepów, hurtowni i bazarów, które tradycyjnie były głównymi klientami rynków hurtowych. Prezes JAFP zwraca uwagę, że te zmiany wymuszają na spółce konieczność dostosowania się do nowych warunków rynkowych, co przełoży się na sposób funkcjonowania nowej giełdy.
Jurajski Agro Fresh Park SA to spółka zależna Regionalnego Funduszu Gospodarczego, będącego w 100% własnością Skarbu Państwa. Drugim udziałowcem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który wniósł do spółki grunty o łącznej powierzchni ponad 200 ha. Dzięki temu KOWR stał się posiadaczem blisko 67% udziałów w spółce. Całkowity kapitał JAFP wynosi obecnie ponad 140 mln zł, co stanowi solidną podstawę do realizacji tego ambitnego projektu.
Budowa Jurajskiego Agro Fresh Parku pod Częstochową jest jednym z najbardziej perspektywicznych projektów w regionie. Dzięki etapowaniu inwestycji i wsparciu państwowych instytucji, rynek hurtu rolno-spożywczego zyska nowoczesną infrastrukturę, która może wzmocnić lokalnych producentów rolnych i ułatwić im dostęp do szerokiego grona odbiorców. W ciągu kilku najbliższych lat okaże się, czy nowe rozwiązania handlowe spełnią oczekiwania rynku i będą stanowiły wsparcie dla lokalnej gospodarki.
źródło: czestochowa.naszemiasto.pl
Komentarze
Na IGRIT kupują sami pośrednicy po cenie niższej niż na giełdach aby później sami mogli na nich sprzedawać lub grube ryby aby wstawiać na markety.
Już widać, że na Bronkach kupujących jest znacznie mniej niż 5lat temu.
Polski mały handel jest cały czas wykańczany i już się nie odbuduje.
Rynek hurtowy naszym polskim produktem po prostu się zwija . Sklepy "zieleniaki ' padają jak muchy . Coraz mniej bazarów , targowisk itp . A to byli głowni odbiorcy towaru z giełd . Dział warzywny jest dziś w każdym najmniejszym spożywczaku , gros handlu robią dyskonty . Ci pierwsi robią zakupy w hurtowniach a te , jeszcze trochę kupują na giełdach ale przechodzą z zakupami do GP . Dyskonty kupują tylko w GP no dział warzywny częściowo od konfekcjonerów z giełd .Moim zdaniem handel polskimi owocami i warzywami będzie w coraz większym odwrocie , trzymać dłużej się będzie handel wiosna - lato = połowa sierpnia . Potem , w owocach , powolny upadek i degrengolada ... ale , może się mylę . Jeśli tak , to SUPER !
Jeszcze łopaty w ziemię nie wbili