Trwają kontrole legalności zatrudnienia obcokrajowców
– W przeciągu dwóch dni funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tarnowie dokonali zatrzymań 8 obywateli Ukrainy, którzy naruszyli obowiązujące w Polsce przepisy – informuje karpacki oddział straży granicznej.
3 lipca funkcjonariusze PSG Tarnów przeprowadzili kontrolę legalności zatrudnienia w jednym z gospodarstw rolnych w powiecie dąbrowskim. W wyniku kontroli okazało się, że w prowadzonym przez ob. RP gospodarstwie rolnym zatrudnionych jest nielegalnie 5 ob. Ukrainy. Cudzoziemcy pracowali w charakterze robotników polowych, nie mając zawartej w formie pisemnej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. W związku z powyższym Komendant PSG w Tarnowie zobowiązał cudzoziemców do opuszczenia terytorium RP oraz wydał wobec nich roczny zakaz ponownego wjazdu do Polski.
Kilka dni wcześniej, 25 czerwca funkcjonariusze Grupy ds. Cudzoziemców PSG w Tarnowie wszczęli kontrolę legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom w jednej z miejscowości powiatu dąbrowskiego.
W jednym z gospodarstw szkółkarskich funkcjonariusze zatrzymali 3 ob. Ukrainy - 1 kobietę i 2 mężczyzn. Cudzoziemcy podczas kontroli legalności zatrudnienia nie posiadali zezwolenia na pracę.
W stosunku do zatrzymanych cudzoziemców Komendant PSG w Tarnowie wydał decyzje o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu w terminie 30 dni przez każde przejście graniczne prawnie dozwolone: dwie z rocznym, a jedną z dwuletnim zakazem wjazdu na terytorium RP.
Dodatkowo jeden z mężczyzn został ukarany mandatem karnym gotówkowym w kwocie 500 zł. z art. 65 § 2 KW z uwagi na fakt, iż utrudniał prowadzenie czynności służbowych, poprzez nie udzielenie funkcjonariuszowi Straży Granicznej wiadomości dotyczącej zmiany imienia i nazwiska.
Podczas prowadzonych czynności kontrolnych stwierdzono także, że ob. Polski (właściciel firmy) powierzał na terytorium Polski nielegalne wykonywanie pracy w charakterze pracowników polowych w szkółce drzew i krzewów wymienionym powyżej cudzoziemcom. Wobec powyższego w stosunku do osoby powierzającej zatrudnienie stwierdzono, że jako pracodawca naruszył art. 120 ust. 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - (tj. „kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy podlega karze grzywny od 1000 zł. do 30000 zł”). W związku z tym wobec pracodawcy zostanie sporządzony wniosek do Sądu Rejonowego o ukaranie.
Źródło: http://karpacki.strazgraniczna.pl/,
Komentarze