W sprawie domniemanej zmowy cenowej

– Prezes UOKiK prowadzi kompleksowe działania dotyczące owoców miękkich i jabłek przemysłowych. W ostatnich miesiącach Prezes oraz działający na jego zlecenie Wojewódzcy Inspektorzy Inspekcji Handlowej przeprowadzili łącznie 77 kontroli na wyżej wymienionym rynku, w tym największych producentów koncentratu jabłkowego – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa na wniosek Związku Sadowników RP w związku z katastrofalnie niskimi cenami owoców. 

Inspektorzy przeprowadzili 77 kontroli, których efektem było wszczęcie postępowań w zakresie przewagi kontraktowej przeciwko trzem firmom z siedzibą w Polsce. Zarzucane praktyki dotyczyły odległych terminów płatności, opóźnień płatności względem dostawców oraz niejasnego ustalania ceny w umowach.

Niezależnie od powyższego, w odniesieniu do podejrzewania zmowy cenowej na rynku skupu owoców, Prezes UOKiK na bieżąco analizuje sygnały mogące świadczyć o istnieniu porozumień ograniczających konkurencję na rynku skupu owoców.

Przykładem może być przeprowadzone w 2016 roku postępowanie w celu wstępnego sprawdzenia czy istotnie, jednoczesne i szybkie zmiany (obniżka) cen jabłek wprowadzone przez podmioty skupujące w listopadzie 2015 roku były wynikiem porozumienia ustalającego ceny. W ramach tego postępowania prowadzono postępowania w siedzibach trzech spółek, w celu pozyskania dowodów. W toku poszukiwania zebrane zostały dane elektroniczne, w tym pliki poczty elektronicznej osób odpowiadających w tych spółkach za skup owoców. Analiza zebranych materiałów nie dała podstaw do postawienia przedsiębiorcom zarzutu zawarci zmowy cenowej.

18 lipca 2018 roku wszczęto postępowanie wyjaśniające służące badaniu rynku skupu owoców i przetwórstwa owoców, które ma za zadanie ustalenia sposobu funkcjonowania tych rynków, ich strukturę, mechanizmy kształtowania cen, relację pomiędzy przedsiębiorcami. W ramach postępowania sprawdzane są również czy niskie ceny owoców, które mogą być wynikiem niedozwolonych uzgodnień ograniczających konkurencję. Jeśli chodzi o działania stanowiące przejaw nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej , 4 czerwca zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające.

W jego ramach wprowadzone zostały kontrole podmiotów zajmujących się skupemi przetwórstwem. Zebrany materiał pozwolił na postawienie zarzutu niedotrzymywania terminów płatności. Prowadzone były również kontrole w punktach skupu. Badano przede wszystkim warunki umów pomiędzy przedsiębiorcami obracającymi owocami na poszczególnych szczeblach oraz ustalania cen w obrocie tymi produktami.

W chwili obecnej w ramach postępowania skierowano wezwania do udzielenia informacji do 31 największych, licząc według kryteriów przychodów przetwórców oraz częstotliwości z jaką wskazywania byli przez pozostałych przetwórców jako konkurenci w zakresie przetwórstwa owoców. Pytania zawarte w wezwaniach ukierunkowane jest na ustalenie rynku właściwego i pozycji poszczególnych podmiotów na tym rynku.

Prezes UOKiK podkreśla również, że skierował do Związku Sadowników RP pismo z prośbą o udzielenie informacji o dostrzeganych na rynku praktykach mogących nieuczciwie wykorzystywać przewagę kontraktową oraz podmiotach je stosujących.

Należy zauważyć, że czynnik strachu powoduje, że indywidualni przedsiębiorcy i gospodarstwa obawiają się negatywnych sankcji ze strony silniejszych partnerów i nie decydują się na składanie zawiadomień o niezgodnych z prawem praktykach odbiorców owoców, choć urząd zapewnia pełną anonimowość.

Według UOKIK zaniepokojenie budzi fakt, że organizacje branżowe rolników nie reprezentują swoich członków w konkretnych przypadkach potencjalnych naruszeń prawa. Większe zaangażowanie w realnej walce o prawa swoich członków organizacji skupiających członków znacząco usprawniłoby identyfikację problemu i eliminację praktyk handlowych niezgodnych z prawem, z korzyścią dla producentów rolnych.

 

Źródło: ZSRP

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #3 Roman 2018-11-20 06:53
Moim zdaniem cena j przemysłowego niewiele się zmieni o ile w ogóle ...dużo jest w polu,przechowalnie już nie nadają się do handlu,za chwilę przestaną brać jabłko z chłodni...

Do końca roku mają towar pod dachem niezależnie od pogody....

Na wiosnę wyjdą w chłodniach psikusy....czekolada,gpp i inne...
Jabłka przemysłowego nie zabraknie

B chce się pomylić.....
Cytować
-2 #2 Roman 2018-11-18 06:36
Zmowę cenowa zrobili sadownicy czyszczący sądy do ostatniego jabłka i wożący po 8 gr

Wystarczyło to zostawić a cenna by wzrosła
Jednak prawdziwy sadownik musi sprzedać każde,nawet zgniłe jabłko
Cytować
0 #1 Andrzej 2018-11-16 20:57
Nie wiem jak to jest w świecie wielkiego biznesu, ale w skali targowiska, gdy zbyt obniżałem ceny w stosunku do tych które się ustaliły, to zaraz zjawiali się tacy, którzy albo brali ode mnie towar w całości, albo straszyli że przebiją mi opony...
Cytować

Powiązane artykuły

Zacznijmy zarabiać na jabłkach

Zarabiasz więcej niż twój pracownik?

Sprzedaj gruszki nim przypłyną te z Argentyny

X