60 tys. zł. na restrukturyzację małych gospodarstw

 

Od 28 lutego do 29 marca 2019 r. w oddziałach regionalnych ARiMR można składać wnioski o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby lub wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej. W tym ostatnim przypadku o dotrzymaniu terminu decyduje data nadania przesyłki. Termin przeprowadzenia naboru oraz warunki ubiegania się o przyznanie pomocy ogłosił Prezes ARiMR 28 stycznia 2019 r. Wsparcie na "Restrukturyzację małych gospodarstw" finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotychczas przeprowadzone zostały trzy nabory wniosków o taką pomoc, w tym jeden dla rolników z trenów objętych afrykańskim pomorem świń.

Aby umożliwić większej liczbie rolników skorzystanie z premii na "Restrukturyzację małych gospodarstw", w tegorocznym naborze złagodzono niektóre kryteria przyznawania tego wsparcia w porównaniu z poprzednimi naborami. W tym przypadku chodzi o skrócenie okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. W tegorocznym naborze wystarczy by rolnik był ubezpieczony w pełnym zakresie, nieprzerwanie, przez co najmniej 2 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy oraz by w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadził działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Bez zmian pozostały inne kryteria ubiegania się pomoc np. wymagana powierzchnia gospodarstwa - jego minimalna wielkość to 1 ha czy wielkość ekonomiczna gospodarstw - mniejsza niż 10 tys. euro. Rolnik zobowiązany jest również, tak, jak w poprzednich naborach, do przygotowania biznesplanu i zrealizowania go. Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie. Wnioskom przyznane zostaną punkty na podstawie kryteriów wyboru operacji a suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy. 

Wsparcie na "Restrukturyzacje małych gospodarstw" ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 60 tys. zł. wypłacanej w dwóch etapach. Po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy rolnik otrzymuje 80 proc. premii, a po zrealizowaniu biznesplanu pozostałe 20 proc. Wysokość wydatków na inwestycje w środki trwałe musi wynieść co najmniej 80 proc. kwoty pomocy.

Więcej informacji

Dokumenty aplikacyjne

 

Źródło: ARIMR 

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

-1 #7 Michał Walczak 2019-01-31 09:27
Cytuję mały sad:
Kto moze pomóc napisać biznesplan? Moze wiecie czy w okolicy Grójca jest jakas firma lub doradca?
Nie korzystałem jeszcze z żadnych programów UE, oprócz doplat do ziemi.

Zapraszamy na konsultacje, już kilkanaście lat przygotowujemy wnioski i biznesplany o dotacje unijne. Pozdrawiam serdecznie Michał Walczak 607-847-147
Cytować
-1 #6 Guest 2019-01-30 18:23
Czy zmienil sie zasady odnosnie korzystania wczesniej z prowu? Bo wczesniej bylo tak ze jak ktos korzystal z prow to z restrukturyzacji nie moze a w moim przypadku minelo 6 lat
Cytować
+1 #5 Zbigniew Marek 2019-01-30 15:25
Cytuję mały sad:
Dzięki,
Nie wiem czy sam zapoznawac sie z regulaminami i wymogami i próbować, czy zlecic papierologię komuś.
Jak uważacie ze swojego doświadczenia?

Nie robią za darmo, ale mają swoje wejścia i oprogramowania- są skuteczni. W mojej opinii lepiej zapłacić i mieć pewność. Wiosek może być odrzucony z powodu najmniejszego drobiazgu.
Cytować
0 #4 mały sad 2019-01-30 14:12
Dzięki,
Nie wiem czy sam zapoznawac sie z regulaminami i wymogami i próbować, czy zlecic papierologię komuś.
Jak uważacie ze swojego doświadczenia?
Cytować
-1 #3 Zbigniew Marek 2019-01-30 13:50
W Lewiczynie Michał Walczak
Cytować
-1 #2 Jan 2019-01-30 06:43
Polecam Manager Project Robert Sekuła
Cytować
+1 #1 mały sad 2019-01-29 21:58
Kto moze pomóc napisać biznesplan? Moze wiecie czy w okolicy Grójca jest jakas firma lub doradca?
Nie korzystałem jeszcze z żadnych programów UE, oprócz doplat do ziemi.
Cytować

Powiązane artykuły

Zacznijmy zarabiać na jabłkach

Zarabiasz więcej niż twój pracownik?

Sprzedaj gruszki nim przypłyną te z Argentyny

X