Jednak będą dotacje na zakładanie nowych sadów?

 

Pojawia się coraz więcej informacji związanych z nowymi naborami PROW. Duże zainteresowanie budzą warunki przyznawania i rodzaje dotowanych inwestycji w działaniu „Modernizacja gospodarstw rolnych”, bo przecież z wielu stron pojawiały się w tym roku postulaty, aby wyłączyć z możliwych inwestycji zakładanie nowych sadów. Przyglądając się jednak projektowi rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach "Modernizacji", wygląda na to, że nadal będzie zwracana część kosztów na  nowe nasadzenia. 

Niedawno przedstawiony został projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W paragrafie siódmym projektu rozporządzenia zmieniającego, które szczegółowo określa, jakie koszty kwalifikują się do refundacji części kosztów, nie ma znaczących zmian. Punkt mówiący o tym, że pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się koszty zakładania sadów lub plantacji krzewów owocowych, gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat pozostał bez zmian.

Chyba najważniejszą zmianą jest rozszerzenie obecnego zakresu wsparcia dla rolników w ramach typu operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” o inwestycje mające na celu zapobieganie skutkom suszy w rolnictwie. Zakłada się, że pomoc będzie udzielana na inwestycje polegające na tworzeniu nowych lub ulepszaniu istniejących instalacji nawadniających, a także ujęć wody (np. studnie, instalacje rozprowadzające). Rolnik będzie mógł uzyskać pomoc w wysokości maksymalnie 100 tys. zł na tego typu operację (jest to dodatkowy limit środków na beneficjenta i na gospodarstwo w okresie realizacji PROW 2014-2020).

Podwyższono także między innymi dolny próg wyjściowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa poziomu z 10 tys. do 13 tys. euro. Należy zauważyć, że gospodarstwa w przedziale: 10 – 13 tys. euro, (w tym rolnicy prowadzący małe gospodarstwa wspólnie ubiegający się o pomoc) wykazują bardzo niewielkie zainteresowanie instrumentem wsparcia „Modernizacja gospodarstw rolnych” (na poziomie niespełna 4 % wszystkich zawartych umów w tym typie operacji)

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych konsultując projekt rozporządzenia zmieniającego uznał, że  zaproponowane zmiany w projekcie rozporządzenia wydają się korzystne dla przyszłych beneficjentów.

Wskazał, że projektowana w przepisach rezygnacja z badania warunku dotyczącego udokumentowania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, w przypadku rolnika, będącego osobą fizyczną, który prowadzi działalność rolniczą w okresie krótszym niż 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy  wydaje się korzystna dla podmiotu ubiegającego się o wsparcie.

KRIR wskazał również, że zaproponowane w projekcie rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych w obszarach a-c, o koszty związane z realizowaną operacją w ramach danego obszaru wsparcia m.in. koszty zakupu nowych maszyn wydają się pozytywne dla beneficjenta.

Oceniono, że obniżenie z 4 do 3 minimalnej liczby punktów, jaką wnioskodawca musi uzyskać, aby otrzymać pomoc w obszarach a-c może przyczynić się do wzrostu zainteresowania tym programem pomocowym.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+1 #8 Roman 2019-02-04 19:41
Dawać didatcje do wszystkiego....byle dużo...

Polski rolnik poradzi sobie z każdą gotówka ....

Byle dawac
Cytować
0 #7 Rolnik 2019-02-03 16:31
zbigniew..... co ci przeszkadza że ktoś pracuje w ubezpieczeniu ZUS i jeszczeeeee, płaci KRUS. Weź sie chłopie zastanów, co ty piszesz ! Ten człowiek płaci jak frajer, jemu nie przeszkadza a tobie przeszkadza.
Cytować
-4 #6 zbigniew 2019-02-02 15:37
Moim skromnym zdanie nie powinno być warunku przynależenia do KRUS-u w przypadku modernizacji małych gospodarstw. Pewnie wszyscy przyznają mi rację ,że nie ma możliwości utrzymania siebie i rodziny z tak małego gospodarstwa, co przekłada się na pracę w innych zawodach a przez to tacy ludzie są najczęściej ubezpieczeni w ZUS-e.Tak więc apeluję do Ministra Rolnictwa o rozważenie mojego postulatu a napewno nie jestem odosobniony. Pozdrawiam
Cytować
+1 #5 Roman 2019-02-02 15:13
I opryski ciut do góry...paliwo też...i wszystko co do produkcji


Idąc Twoim tokiem rozumowania;)
Cytować
+6 #4 Sebek 2019-02-01 16:08
Apeluje do EKIP, trza podnieść stawki za cięcie sadów. Jak za drogo niech sami tną. Państwo wali kasę na zakładanie, to niech płacą.
Cytować
+2 #3 Roman 2019-02-01 15:45
Przyłączam się do oklasków;)
Musimy sadzić i zwiększać produkcję bo inni wejdą na nasze miejsce...
Cytować
+10 #2 Guest 2019-02-01 14:14
Tu chodzi o to ze biorac dotacje jestes uwiązany na wsi na lata
Cytować
+16 #1 Carmenere 2019-02-01 11:42
Za kontynuowanie dotacji do nasadzeń BRAWO!!!
Musimy przecież dojść do produkcji 10mln ton jabłek i nikt nam wtedy nie podskoczy.Zalejemy świat jabłkiem klasy ekstra po dychu za kilogram ... z tym że będzie to 10 gr a nie 10 centów .
Hurrra !
Cytować

Powiązane artykuły

Zacznijmy zarabiać na jabłkach

Zarabiasz więcej niż twój pracownik?

Sprzedaj gruszki nim przypłyną te z Argentyny

X