Co z glifosatem? Środki ochrony roślin – zasady obrotu i stosowania

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że do obrotu i stosowania w Polsce mogą być dopuszczone tylko te środki ochrony roślin, które zawierają substancje czynne zatwierdzone do stosowania w takich środkach przez Komisję Europejską. Prawidłowe ich stosowanie, zgodnie z przeznaczeniem sprawia, że nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.

Kwestie dopuszczania do obrotu środków ochrony roślin reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 1 z późn. zm.)”.

Ocena bezpieczeństwa tych preparatów prowadzona jest dwuetapowo:

  1. Komisja Europejska odpowiedzialna jest za ocenę i zatwierdzanie substancji czynnych środków ochrony roślin, przy udziale państw członkowskich,
  2. państwa członkowskie odpowiedzialne są za ocenę środków ochrony roślin i dopuszczają do obrotu te preparaty na swoim terytorium.

Dopuszczane do obrotu środki ochrony roślin podlegają w procedurze rejestracji ocenie naukowo-technicznej obejmującej szereg badań i analiz dotyczących m.in. oceny narażania na potencjalne negatywne działanie środka ochrony roślin i substancji czynnej dla osób stosujących te preparaty (operator sprzętu), pracowników czy osób postronnych. Ocenie podlega również narażenie zdrowia człowieka poprzez dietę (produkty spożywcze, pasze, woda pitna). Badany jest również los i zachowanie środka w środowisku, jak również oddziaływanie na organizmy niebędące celem zastosowania. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa w zezwoleniu na dopuszczenie środka ochrony roślin do obrotu treść etykiety, obejmującej szczegółowe warunki jego bezpiecznego stosowania. Dotyczy to upraw, terminów, liczby zabiegów, dawek, metod stosowania, okresów karencji, prewencji, itd. Informacje te zawarte są na stronnie ministerstwa: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin.

Należy podkreślić, że substancja czynna glifosat jest substancją zatwierdzoną przez Komisję Europejską do stosowania w środkach ochrony roślin, której termin zatwierdzenia został przedłużony do 15 grudnia 2022 r., zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 2017/2324 w sprawie odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz w sprawie zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 (Dz. Urz. UE L 333 z 15.12.2017 str. 10). Opinia Komitetu ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemicznej wykluczyła podnoszone zastrzeżenia co do działania rakotwórczego tej substancji czynnej. W związku z powyższym możliwe jest utrzymanie i wydawanie w państwach członkowskich nowych zezwoleń dla środków ochrony roślin zawierających glifosat.

Aktualnie substancja glifosat podlega ponownej ocenie. Jeżeli ocena ta wykaże zagrożenia tej substancji dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska zostaną podjęte działania mające na celu ograniczenie stosowania lub wycofanie tej substancji z palety środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania na terytorium RP.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

-1 #9 Roman 2020-08-03 15:05
Cytuję zbigniew:
Jest bardzo szkodliwy.Sam tego doświadczyłem na sobie /mam raka/ a moje rośliny na działce jeszcze bardziej.


Ale tvpis możesz oglądać za 2 mld ...można bylo dać na onkologię
Cytować
+1 #8 zbigniew 2020-08-03 14:25
Jest bardzo szkodliwy.Sam tego doświadczyłem na sobie /mam raka/ a moje rośliny na działce jeszcze bardziej.
Cytować
-3 #7 Roman 2020-08-03 07:40
Od lat wiadomo,że glifosat jest wszędzie...w zbożach,w mięsie,mleku,soi ,kukurydzy i w nas...

Skoro dziś tobą telepnelo to długo byłaś zahibernowana.....
Cytować
+1 #6 Ola 2020-08-02 21:29
Cytuję Ola:
Cytuję Guest:
Glifosat jest wszędzie i we wszystkim, w każdym z nas. Na dodatek skutecznie truje pszczoły!!!
Jest w każdym z nas, bo jest w chlebie...A chleb je każdy...
Dziś troszkę mną telepnęło, gdy jadąc drogą wśród skoszonych pól, zauważyłam że nie tylko ścierniska są pożółkłe i wysuszone...Również trawa na obrzeżach pól wygląda podobnie, w odróżnieniu od trawy w przydrożnym rowie, która jest zielona...A to efekt glifosatu, który był stosowany na zboże i został trochę zwiany, na obrzeża uprawnego pola... Wyobrażam sobie jak lekko kosiło się na tych polach kombajniście, gdy nie tylko zboże ale nawet chwasty były suche...
Cytować
-2 #5 Roman 2020-08-02 15:57
Jak to?????

Przecież związek sadowników powiedział że jest bezpieczny i nid na badań potwierdzających szkodliwość....

Kto tu kłamie?????
Cytować
+3 #4 Ola 2020-08-02 14:19
Cytuję Guest:
Glifosat jest wszędzie i we wszystkim, w każdym z nas. Na dodatek skutecznie truje pszczoły!!!
Jest w każdym z nas, bo jest w chlebie...A chleb je każdy...
Cytować
0 #3 Guest 2020-08-01 19:14
Glifosat jest wszędzie i we wszystkim, w każdym z nas. Na dodatek skutecznie truje pszczoły!!!
Cytować
0 #2 Guest 2020-07-31 22:38
Ola całkowita racja, już wiele razy tłumaczyłem moim znajomym tę sprawę o której piszesz, wiedzieli że glifosat jest toksyczny w mące ale i w wszędzie obecnej soi. W owocach pewnie są pozostałości ale do w/w to jakieś promile.
Cytować
+8 #1 Ola 2020-07-31 21:13
Glifosat powinien być wycofany jako desykant w uprawie zbóż, bo stosowany na dojrzewające ziarno, łatwo przenika do mąki...Natomiast nie widzę przeszkód aby mógł być używany w sadownictwie, gdzie jest stosowany na chwasty, czyli praktycznie na glebę...
Cytować

Powiązane artykuły

X