Sprowadziliśmy już 40 ton czereśni z Uzbekistanu. Jak przebiega długodystansowy transport do Polski?
Uwarunkowania klimatyczne w Republice Uzbekistanu sprzyjają uprawie wrażliwych na mrozy owoców pestkowych. Kraj jest ważnym producentem i eksporterem czereśni, których znaczna ilość trafia co roku na rynek Polski. Import z Uzbekistanu ma szczególne znaczenie w obecnym sezonie, kiedy po dotkliwych przymrozkach krajowej czereśni będzie niedużo.
Czereśnie uzbeckie są dobrej jakości i cenią je sobie zagraniczni odbiorcy. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ponad 160 ton czereśni zostało wyeksportowanych do 10 krajów. Jedna czwarta uzbeckiego eksportu trafiła do Polski.
Nasze kraje dzieli dystans około 5 tysięcy kilometrów. Jak przebiega transport czereśni z Uzbekistanu? Odbywa się drogą lądową, trwa od 4 do 7 dni albo i dłużej, w zależności od warunków. Jak wiadomo, owoce pestkowe są nietrwałe i szybko się psują. Przed utratą jakości chroni je specjalna procedura pakowania i przewożenia. Tuż po zbiorze są schładzane i umieszczane w torbach z ultra niską zawartością tlenu. Wypełnione czereśniami ciężarówki wyposażone są w chłodziarki, co zabezpiecza towar przed psuciem. W ten sposób owoce trafiają do Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.
Komentarze
No co ty..
Na wschodzie nie ma gospodarskiego podejścia,wiedzy, technologii..nic nie ma
Oni są 100 lat za murzynami...
Może tu drożej???