Ekologiczny sposób na owocówkę jabłkóweczkę

Wśród wielu szkodników naszych sadów owocówka jabłkóweczka zajmuje poczesne miejsce. Jest najistotniejszym gatunkiem owadów uszkadzających jabłka oraz jednym z trudniej zwalczanych owadów w sadach. Błędy w ochronie lub jej zaniechanie mogą spowodować szkody na poziomie nawet 90% owoców, toteż nie można odpuścić jej zwalczania.

Najistotniejszym problemem jest wyznaczanie optymalnego terminu wykonania zabiegu związanego z daną fazą rozwoju owada. Mimo powszechnego stosowania pułapek feromonowych, pomocnych w określeniu fazy rozwoju, sadownicy dalej mają problem w odpowiednim wyborze daty zabiegu. Dwa pokolenia w sezonie bez wyraźnego piku, często rozciągnięte i zachodzące na siebie fazy rozwoju owocówki powodują, że zwalczanie jej zaczyna przypominać zwalczanie parcha, gdzie zabiegi zachodzą na siebie i od końca maja do zbiorów trzeba stale opryskiwać sad przeciw owocówce.

W dobie nacisku na minimalizację stosowanych środków, na niskie ich pozostałości ciężko jest prowadzić ochronę przeciwko temu szkodnikowi. Racjonalna ochrona nie pozwala na ciągłe stosowanie tych samych preparatów (rotacja), a zwiększenie ich liczby powoduje wzrost ilości pozostałości wykrywanych w owocach.

Ochrona przeciw owocówce

Rozwiązaniem, które ułatwia walkę z tym szkodnikiem jest zastosowanie feromonów. Pozwalają one na zwalczanie szkodnika jednocześnie niwelując ilość zabiegów i wprowadzanych do owoców substancji aktywnych.

Zastosowanie ISOMATE CTT pozwala na ochronę owoców przed szkodnikami bez wprowadzania dodatkowych substancji aktywnych, a jeśli zastosujemy jeszcze preparat biologiczny na początku pierwszego pokolenia to cała ochrona przeciw owocówce będzie prowadzona bez jakichkolwiek pozostałości substancji aktywnych w owocach.

Jeśli realizujemy programy minimalizacji substancji aktywnych do 4 lub 0, albo wręcz prowadzimy ochronę w pełni ekologiczną, to ISOMATY są świetnym rozwiązaniem. Dzięki „czystej” ochronie przeciw owocówce, zostaje nam szersza paleta substancji, których możemy użyć do zwalczania innych patogenów, w tym do wykonywania tak istotnych zabiegów przedzbiorczych.

Ekonomiczna produkcja owoców wysokiej jakości

Istotnym argumentem finansowym oraz ekologicznym jest stopniowy spadek zagrożenia ze strony szkodników w następnych sezonach po zastosowaniu ISOMATÓW.  Ich działanie polega na utrudnianiu reprodukcji owadów, dzięki czemu samice nie składają jaj (z których później wylęgają się larwy uszkadzające owoce), w następstwie czego przerywana jest ciągłość pokoleniowa i następne pokolenie jest znacznie mniejsze od poprzedniego. Z każdym kolejnym sezonem presja szkodników maleje.

Jeśli decydujemy się na zastosowanie ISOMATE CLS to oprócz zwalczania owocówki, będziemy zwalczać też szkodliwe zwójki (wydłubka oczateczka, bukóweczka, różoweczka, siatkóweczka i rdzaweczka).

Wówczas również możemy się posiłkować preparatami biologicznymi w fazie różowego pąka i też mamy pełną ochronę przed szerokim spektrum szkodników, która nie pozostawi najmniejszych śladów w owocach.

Skuteczność technologii ISOMATE potwierdzają badania wykonane w Polsce w (IUNG 2015) oraz doświadczenia sadowników z Włoch czy Austrii.

Jeśli chcemy prowadzić czystą i skuteczną ochronę to ISOMATE jest optymalnym wyborem.

Zdj._1_Isomate-w-sadzie_3.jpg

Ważne jest prawidłowe założenie w sadzie Isomate CLS

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #3 Bolek 2024-07-09 11:29
Ja do każdego otworu w jabłku wpuszczam zakraplaczem mieszanką octu z lawendą i miętą
Cytować
+1 #2 Roman 2021-02-16 09:03
Cytuję ccc:
Koszt Isomate, to 848 zł za 1 opakowanie zawierające 400 dyspenserów...Na hektar jabłoni przeciw owocówce potrzeba 500 do 800 dyspenserów... Droga ta ekologia...


Taniej i skuteczniej dursbanem...prawda?
Cytować
+8 #1 ccc 2021-02-15 19:15
Koszt Isomate, to 848 zł za 1 opakowanie zawierające 400 dyspenserów...Na hektar jabłoni przeciw owocówce potrzeba 500 do 800 dyspenserów... Droga ta ekologia...
Cytować

Powiązane artykuły

Rozlewamy kwasy humusowe CARBOHUMIC

Jakie odmiany jabłoni sadzić?

Ochrona jabłek przed chorobami przechowalniczymi cz. II

Sadownicy polują

X