W trakcie konferencji 27 listopada 2014 r. zorganizowanej w Warszawie przez firmę Syngenta Polska, zaprezentowano producentom jabłek system Fruit Quality Contract, który umożliwia obniżenie liczby substancji aktywnych wykrywanych w owocach, przy zachowaniu wysokiej jakości jabłek i zdrowotności sadów. Propozycja Syngenty, która pozwala producentom sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających niemieckich sieci handlowych została przyjęta przez przedstawicieli grup producentów owoców z dużym zainteresowaniem.
W trakcie spotkania przybliżono zebranym system Fruit Quality Contract (FQC), który prowadzony jest w Europie dla dwóch gatunków sadowniczych – winorośli i jabłoni. W jego efekcie uzyskuje się po zbiorze owoce, w którch wykrywa się w pozostałościach małą liczbą substancji aktywnych, nie tracąc przy tym na jakości produktu, ani na zdrowotności sadu. FQC jest odpowiedzią na potrzeby sieci handlowych, które w Niemczech bardzo wysoko stawiają poprzeczkę dostawcom owoców, redukując dozwoloną liczbę substancji aktywnych wykrywanych w owocach po zbiorze do czterech. Sprostanie ich oczekiwaniom ma duże znaczenie dla sadowników, gdyż w Niemczech 75% jabłek sprzedawanych jest za pośrednictwem supermarketów. Dla takich sieci jak Aldi owoce, które wg unijnego prawa są bezpieczne i nie zawierają substancji, przekraczających dopuszczalny poziom MRL, nie są dostatecznie dobre. Polityka sieci supermarketów zaostrza wymagania obniżając dopuszczalny poziom MRL do 70% a nawet 33% obowiązującej unijnej normy, oraz redukuje liczbę wykrywalnych substancji czynnych do 4.
Jak podkreślano w trakcie konferencji i toczącej się następnie dyskusji, sprostanie takim wymaganiom jest trudne, ale możliwe. Producenci owoców, którzy osiągną ten cel będą w stanie sprzedawać swoje owoce na najbardziej wymagające rynki, w tym rynek Niemiec, które są obecnie największym importerem jabłek w Europie.
Syngenta już w 2007 roku zawiązała sojusz z niemieckim detalistą Rewe, firmą UniVeg i producentami z Włoch w celu ograniczenia pozostałości pestycydów w owocach. W ten sposób powstała marka Best Alliance. Efekt tego przedsięwzięcia został wysoko oceniony.
Kluczem do osiągnięcia wymagań sieci jest bardzo dokładne zaplanowanie działań ochroniarskich w sadzie w trakcie całego sezonu, a także przygotowanie się na potrzebę wykonania dodatkowych zabiegów przeciwko chorobom i szkodnikom, które mogą nieoczekiwanie pojawić się w uprawie. Stosowanie środków, które szybko się rozpadają nie dając pozostałości w owocach to istonty element tej strategii. Ważne jest także prowadzenie zabiegów po zbiorze i przed kwitnieniem.
W ramach Fruit Quality Contract Syngetnta oferuje 30 grupom producentów owoców, które przeznaczą do projektu 25% powierzchni swoich sadów, program ochrony roślin pozwalający na osiągnięcie wysokich wymagań sieci, takich jak Aldi – czyli redukcję liczby wykrywanych w owocach substancji aktywnych do 4. Współpracujący z Syngetną będą korzystać ze sprawdzonych rozwiązań /produktów na każdy etap ochrony roślin sadowniczych. Do ich dyspozycji będzie także baza danych dotyczących wymagań odnośnie pozostałości ze 120 rynków detalicznych. Producenci zostaną także wsparci przez doradztwo oraz monitorowanie standardów w ciągu sezonu produkcyjnego.
W projekcie pilotażowym FQC uczestniczyła w tym roku grupa producentów owoców Rajpol, której przedstawiciele bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat Fruit Quality Contract. Udało się osiągnąć założone cele, czyli zredukować liczbę pozostałości, zachować wysoką jakość jabłek i utrzymać wysoki poziom zdrowotności sadów.
W trakcie konferencji udział wzięli polscy i niemieccy specjaliści zajmujący się produkcją, doradztwem i sprzedażą jabłek. Zaprezentowano rozwiazania z zakresu ochrony sadów w Niemczech pozwalające sprostać wymaganiom sieci, dyskutowano o najważniejszych aspektach ochrony sadów jabłoniowych w Polsce, które mogą rzutować na powodzenie założeń systemu FQC. Więcej na ten temat w kolejnych publikacjach.