Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2015 odbyły się po raz piąty, jak co roku na terenie centrum targowego Expo XXI, przy ulicy I. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie w dniach 19 i 20 lutego. TSW to targi, które systematycznie rosną, stając się w ciągu ostatnich dwóch lat największymi targami z kompleksową ofertą dla branży ogrodniczej w Polsce. Na powierzchni ponad 11 300 metrów kwadratowych swoją ofertę zaprezentowało 194 wystawców. W tym roku odwiedziła targi rekordowa liczba ponad 9 200 zwiedzających (wejście na targi po raz pierwszy było rejestrowane). Nasze targi znane są z bogatej oferty maszynowej, szerokiej oferty nawozów i środków ochrony roślin, a swoje produkty i usługi prezentują czołowe polskie i zagraniczne firmy z branży.
Ważną częścią TSW są liczne konferencje branżowe: sadownicza, truskawkowa, warzywnicza (warzywa polowe i pod osłonami), a także po raz pierwszy – o technice ogrodniczej. Blisko 60 (dokładnie 57) wykładów naukowych i prezentacji firmowych, które odbyły się w ciągu dwóch dni targowych na czterech salach wykładowych. Dodatkowo cztery debaty: trzy w ramach Sadowniczego Forum Ekonomicznego i jedna i w ramach projektu EkoTechProdukt „Innowacyjna uprawa roślin sadowniczych z wykorzystaniem naturalnych bionawozów i stymulatorów wzrostu wzbogaconych mikrobiologicznie”.
Pierwszego dnia targów odbędzie się m.in. 58 Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych pt. „Ochrona roślin sadowniczych w świetle potrzeb rynku krajowego oraz możliwości eksportu” jak również Forum Grup Producenckich Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw (już po raz drugi na TSW). Natomiast 20 lutego zapraszamy na Sadownicze Forum Ekonomiczne (SFE), który jest kontynuacją tematyki poruszanej na Konferencji „Polskie jabłka wobec wyzwań globalnego rynku”, która miała miejsce 28 maja 2014 roku na EXPO, a którą zorganizował Oikos -licencjobiorca i organizator targów TSW.
Zobacz także: Filmowa relacja - Targi TSW 2015
Sadownicze Forum Ekonomiczne (SFE) było kluczowym spotkaniem ekspertów z branży produkcji i sprzedaży jabłek. W forum udział wzięli krajowi i zagraniczni specjaliści, którzy przybliżyli takie tematy jak: zapasy jabłek w Europie, aktualną sytuacja w międzynarodowym handlu jabłkami, nowe rynki dla polskich jabłek – otwarcie granic i możliwości ich sprzedaży, wspólny handel jabłkami w Polsce, marka polskich jabłek. Forum to dla sadowników wyjątkowa okazja do dyskusji o najbardziej palących problemach, które dotykają sektor na początku nowego sezonu.
Podczas uroczystego otwarcia TSW 2015 po raz drugi zostały przyznane nagrody im. prof. Stefana Pieniążka, dla innowacyjnych produktów dla ogrodnictwa. Tegorocznymi laureatami są:
1. System Analizy Wzrostu Roślin (Paskal Growth Analysis) – firmy Agrofim Poland Sp. z o.o. 2. Top-Phos – firmy Timac Agro Polska Sp. z o.o. 3. Fungicyd Luna Sensation 500 S.C. do ochrony truskawek – firmy Bayer Sp. z o.o.
Skład kapituły przyznającej nagrodę im. prof. Szczepana A. Pieniążka”: 1. prof. dr hab. Franciszek Adamicki (dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach) 2. dr inż. Grzegorz Doruchowski (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach) 3. dr inż. Adam Ekielski (SGGW Wydział Inżynierii Produkcji), 4. Witold Boguta (prezes KZGPOiW) 5. Adam Fura (dyrektor Oddziału ŚODR w Sandomierzu) 6. Mariusz Podymniak (Hortus Media Sp. z o.o.) 7. Jacek Kłudka (prezes Oficyny Wydawniczej Oikos Sp. z o.o.)
Zobacz także: Galeria zdjęć - TSW 2015
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, to impreza ciągle młoda (chociaż już 5-cio letnia), ale w ocenie uczestników – zarówno gości odwiedzających jak i wystawców z poprzednich edycji, na trwałe wpisała się już w polski krajobraz ogrodniczy, jako jedno z najważniejszych wydarzeń w tej branży.
Patronami tego ważnego dla sadowników i warzywników wydarzenia w roku 2015 będą wiodące firmy z branży środków ochrony roślin – Bayer CropScience, nawozowej – Timac Agro Polska, i maszynowej – AMG importer ciągników Landini.
Kolejna edycja targów TSW2016 najprawdopodobniej odbędzie się już tradycyjnie 18 i 19 (czwartek i piątek) lutego 2016 r. Lokalizacja targów może ulec zmianie.
Komentarze