nowe nasadzenia jabłoniRosjanie planują osiągnięcie produkcji na poziomie 1 mln ton jabłek w graniczącym z Ukrainą regionie Biełgorodu. Ta ilość zaspokoiłaby 1/3 potrzeb mieszkańców Federacji Rosyjskiej podaje freshplaza.com, powołując się na rosyjskie media.
Według danych urzędu celnego w ubiegłym roku Rosja zaimporowała owoce o wartości 6,2 mld dolarów, z czego 40% możnaby produkować w kraju. Jak podkreślają władze regionu, powodem wzrostu poziomu importu jabłkek do Rosji było wejście FR do WTO w 2012 r i obniżka ceł. Teraz Rosjanie powinni inwestować w rozwój produkcji owoców u siebie, zamiast wydawać 500 mln euro na kupno owoców za granicami kraju i wspieranie w ten sposób obcych gospodarek – mówią przedstawiciele władz.

W ubiegłym roku produkcja jabłek w regionie Biełgorodu osiągnęła 47 tys. ton. Co drugie gospodarstwo powiększyło powierzchnię upraw, zintensyfikowało produkcję, co daje możliwość osiągnięcia zbiorów na poziomie 40 t/ha. Aby sprostać zamierzeniom potrzebne będą dalsze inwestycje  m.in. w nasadzenia o gęstości 2500 drzew /ha. Wydatek rzędu 2,9 mln rubli/ ha po trzech latach zacząłby przynosić  zyski na poziomie 785 tys. rubli – wyliczają przedstawiciele władz Biełgorodu. Jednak zamierzenia władz studzą sadownicy, którzy wskazują na problem z zakupem dużych ilości dobrego materiału nasadzeniowego – ok. 27 mln drzewek.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły


Filmy

Zamgławianie owoców – skuteczność potwierdzona przez sadowników
Gruszki bez ordzawień z jedną pozostałością
Ostatni zabieg bez pozostałości i podsumowanie sezonu ochrony jabłoni
Testujemy sekatory elektryczne: Pellenc vs Kamikaze. Który wybrać?
Kaptan – płyn czy proszek? Masz wybór
Cięcie borówki – młoda plantacja

Najnowsze komentarze

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.

Sadownicy polują

Ankieta

Na rynkach hurtowych - 11.6%
Do grup producenckich - 32.5%
Sam sortuję i wywożę za granicę - 5.6%
Sprzedaję z podwórka obcokrajowcom - 9.3%
Handluje z polskimi prywatnymi pośrednikami - 23.5%
Korzystam z internetowych aukcji - 2.3%
Sam wstawiam do supermarketów i hurtowni - 4%
Sprzedaję na kilogramy na targowiskach - 8.9%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się
X