b.meszka.bcskzParch jabłoni w tym roku nie wystąpił w tak dużym nasileniu jak się spodziewaliśmy. W niektórych sadach większym problemem w tym sezonie jest mączniak jabłoni.  Co jeszcze charakteryzuje aktualny sezon ochrony roślin?

Prof. Beata Meszka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, w trakcie spotkania doradców sadowniczych w Kozietułach, zorganizowanego przez firmę Bayer CropScience, omówiła najważniejsze problemy w ochronie roślin w tym roku.

Jeśli chodzi o parcha jabłoni to początek sezonu zapowiadał się trudny. Prawie bezdeszczowy kwiecień powodował, że w otoczniach następowała kumulacja zarodników. Pomimo braku opadów wilgotność powietrza była bardzo wysoka przez większą część miesiąca i dochodziła prawie do 100 proc.  Pierwsze plamy parcha na liściach pojawiły się w ostatnich dniach kwietnia. Znajdowały się od spodniej stronie liści przy wierzchołkach. Kwitnienie było bardzo mocno rozciągnięte w czasie w tym roku. Ponieważ wysiew zarodników workowych przypadł na okres różowy pąk i pełnię kwitnienia, obserwujemy teraz  plamy parcha na zawiązkach. 

W Instytucie Ogrodnictwa badano w tym roku działanie różnych systemów sygnalizacji występowania parcha. Wyniki pokazały dużą rozbieżność pomiedzy poszczególnymi programami (więcej na ten temat w kolejnych relacjach).

Jeśli chodzi o zarazę ogniową, to większość systemów symulacyjnych nie wykazała ryzyka wystąpienia tej choroby. My także nie obserwowaliśmy jej objawów. W dużym nasileniu w tym roku występuje brunatna zgnilizna drzew pestkowych np. w sadach wiśniowych. Wielu producentów zgłaszało się z objawami raka na materiale rozmnożeniowym, wywołanymi przez Neonectria galligena. Były także objawy nekrotycznej plamistości kory -  pęcherzykowatość na korze, po zdjęciu kory widoczna nekroza. Powodem powstawania takich uszkodzeń na młodych drzewkach jest toksyczne działanie manganu w  glebie przy niewłaściwym pH podłoża (im kwaśniejsza gleba tym wyraźniejsze objawy).

Na plantacjach truskawek na wczesnych odmianach w okresie kwitnienia pojawił się problem z szarą pleśnią. Obserwuje się także duże porażenie grzybami Phytophthora w tym roku, wywołującymi zgniliznę korony truskawki. Dużym problemem w uprawie truskawki na niektórych plantacjach jest mączniak prawdziwy. W uprawie malin, szczególnie powtarzających owocowanie, problemy sprawia, jak w ubiegłym roku, rdza maliny.
 
W tym roku obserwowaliśmy też problemy jakie wynikają po stosowaniu środków niewiadomego pochodzenia. Popalenie drzew w jednym z sadów było efektem zastosowania preparatu z  tribenuronem metylowym (składnik herbicydu do stosowania w uprawie zbóż).

Zobacz także: Doradcy sadowniczy w Kozietułach. Nowe preparaty BCS i ocena sezonu

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Filmy

Zamgławianie owoców – skuteczność potwierdzona przez sadowników
Gruszki bez ordzawień z jedną pozostałością
Ostatni zabieg bez pozostałości i podsumowanie sezonu ochrony jabłoni
Testujemy sekatory elektryczne: Pellenc vs Kamikaze. Który wybrać?
Kaptan – płyn czy proszek? Masz wybór
Cięcie borówki – młoda plantacja

Najnowsze komentarze

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.

Sadownicy polują

Ankieta

Na rynkach hurtowych - 11.6%
Do grup producenckich - 32.5%
Sam sortuję i wywożę za granicę - 5.6%
Sprzedaję z podwórka obcokrajowcom - 9.3%
Handluje z polskimi prywatnymi pośrednikami - 23.5%
Korzystam z internetowych aukcji - 2.3%
Sam wstawiam do supermarketów i hurtowni - 4%
Sprzedaję na kilogramy na targowiskach - 8.9%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się
X